Bezpečnost nelze zajistit bez prevence kriminality a spolupráce s občany

16. listopadu 2022
Bezpečnost nelze zajistit bez prevence kriminality a spolupráce s občany

V ulicích Prahy 9 byly dlouhá léta problémem vraky, které nikdo neřešil. Vraky překážely řidičům v parkování i při blokovém čištění. Minulý rok jsme naší aktivní činností přispěli k odstranění desítek vraků z ulic.

Na začátku jsme zmapovali torza nepojízdných vozidel, zdokumentovali je a zanesli do systému zmente.to. Do týdne byl odstraněn první nahlášený vrak. K naší snaze se připojila řada občanů, kteří nás informovali o dalších vracích. Občanská aktivita výrazně přispěla k řešení problému.

Podobné je to i při řešení černých skládek. Čekali bychom, že by je v rámci své běžné kontrolní činnosti měli odhalovat městští strážníci. Nicméně opět se to neobešlo bez zapojení lidí žijících v okolí.

Továrna 70 na Střížkově je pro všechny místní občany zvlášť palčivým problémem. Rušení nočního klidu a stížnosti občanů na tuto lokalitu se pravidelně projednávají na komisi bezpečnosti. Bohužel bez ráznějšího přístupu ze strany radnice a koordinace úsilí s bezpečnostními složkami, ale i s finančním a živnostenským odborem, se nedá dosáhnout znatelné změny.

Veřejně přístupná místa svádí především mladé lidi k popíjení alkoholu tam, kde to zakazuje městská vyhláška. S tím souvisí i problémy vandalismu, rušení nočního klidu a tak dále. Typickým příkladem je Prosecká vyhlídka. Ta má svůj návštěvní řád, avšak jeho dodržování není vždy dostatečně vynucováno.

Kriminalitě nelze úplně zabránit, lze ale podpořit takové prostředí, ve kterém se jí nebude dařit. Není to jednoduché, vyžaduje to dlouhodobou práci s místními obyvateli, policií, atd. Nejúčinnějším způsobem, jak bojovat s kriminalitou, je prevence, o což se dlouhodobě na devítce zasazujeme.

Již od počátku našeho působení se snažíme prosadit projekt asistentů prevence kriminality. Ti by v daných lokalitách prováděli pochůzkovou činnost. Zároveň by byli přímo k dispozici městské policii. Mohli by upozorňovat na protiprávní jednání, hovořit s obyvateli, monitorovat situaci dětí kolem základních škol a pomáhat jim při doprovodu přes silnici. Strážníky v ulicích sebelepší kamery nenahradí.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Co znamená stavět město s lidským rozměrem?

Co znamená stavět město s lidským rozměrem?

Proč se v posledních letech v Praze staví převážně projekty, které jsou na první pohled nepřátelské k lidem? Místa, kde je minimální možnost lokálního vyžití a základních služeb, s nevlídným parterem lemovaným betonovými stěnami “podzemních” garážových stání, což nás vede k tomu, abychom pokud možno co nejrychleji opustili a trávili svůj čas jinde? A nešlo by to celé udělat jinak?

Co se může Praha 9 naučit od Kodaně?

Co se může Praha 9 naučit od Kodaně?

Naše městská část prochází dynamickou proměnou. Místa, kde dříve stály slavné továrny jako ČKD, Praga, mlýny a pekárny Odkolek, výroba laků TEBAS a další, se mění v nové čtvrti. Rozsáhlé oblasti, které byly dříve průmyslové, podél ulic Kolbenovy a Poděbradské, se transformují.

Kampus Elektra II si zaslouží plnohodnotnou veřejnou diskusi

Kampus Elektra II si zaslouží plnohodnotnou veřejnou diskusi

Zásadní otázkou v oblasti školství pro následující měsíce je příprava výstavby tzv. kampusu Elektra II. Tedy areálu, kde vznikne další základní a také střední škola v těsném sousedství nově otevřené ZŠ Elektra. Jako Piráti považujeme dlouhodobou otevřenou komunikaci s veřejností ve všech oblastech za klíčovou. Proto je pro nás nejen v oblasti školství zpětná vazba od místních i rodičů dětí nutným předpokladem pro další rozvoj kvality a kapacity školství na devítce.