První rok v zastupitelstvu pohledem Václava Okapy

21. ledna 2024
První rok v zastupitelstvu pohledem Václava Okapy

V září 2022 jsem byl zvolen zastupitelem MČ Praha 9. Protože jsem byl na kandidátce číslem 4, byl to trochu adrenalin, ale nakonec to dopadlo dobře. Pak jsem se s kolegy podílel na koaličních jednáních, která ale skončila naším odchodem do opozice. Leden je ideální dobou pro hodnocení, takže i já bych se rád vrátil k uplynulým měsícům v zastupitelstvu.

Snažíme se být na devítce opozicí konstruktivní a pracovat pro naše voliče i celou veřejnost. Dialog probíhá a mnohé věci se daří, i když to třeba není hned vidět. Jako Piráti máme jasnou vizi, chceme město krátkých vzdáleností, bezpečnou devítku, energetické úspory a moderní vzdělání. V tom se asi všichni v zastupitelstvu shodneme, ale lišíme se v tom, jak toho dosáhnout.

Devítku tvoří různé čtvrti s odlišnou historií a vývojem. Část území je stabilizovaná s dobrou obslužností, ale služby jsou pod náporem obyvatel z rozvojových částí devítky, kterým mnoho z občanské vybavenosti chybí. Génius loci mnohých míst bere za své. Industriální charakter čtvrti prodává nové byty s tím, že vše je téměř na dosahu ruky.

To je sice pravda, ale bylo to postaveno pro pro jiný počet obyvatel, než dnes na devítce žije. Navíc stále ztrácíme další starší budovy, v nichž byly služby občanům poskytovány. Smutným mementem je prosecká Královka, která svou aktuální podobou hyzdí okolí. Je zřejmé, že městská část se nepokusí o její koupi a vybudování třeba denního stacionáře pro seniory, který tak na Proseku a Střížkově velmi chybí. Místo Královky zřejmě vyroste další developerský projekt, ale do té doby bude Královka dále chátrat.

Městská část jako by rezignovala na usměrňování nabídky obchodů a dalších služeb. Komunikuje vůbec s developery? Rozpočet devítky je dlouhá letá ve strukturálním deficitu a dlouhodobě ho zachraňovala privatizace městských bytů, která v minulém roce skončila. Příjmy vysychají, ale investiční i provozní výdaje budou raketově růst. Radnice se chlubí nově budovanými školkami a Elektrou I. Získání pozemků a stavební povolení je super, ale není to málo? Proč nepostupuje koalice strategičtěji? Peníze na účtu stále máme. Zatím! Ale provoz školek a škol něco stojí a za pár let budeme mít velký problém.

Znamená být konstruktivní opozicí to, že budeme hlasovat pro, zdržíme se, nebo budeme proti novým bytovým projektům? Byty jsou potřeba, ale nové školky a možná ani Elektra II problém nevyřeší. Máme dost sportovišť a míst pro kroužky a další dětské vyžití? Máme dost pediatrů a dětských zubařů? Máme dost dalších služeb pro rodiny, nebo na devítku jen bezhlavě lákáme nové mladé obyvatele bez zajištění toho zásadního pro všechny? A co senioři, kterých je stále víc, co jejich potřeby?

Jsem členem finančního a majetkového výboru, komise rozvoje území, komise pro sport a kulturu a nově i kontrolního výboru. Někdy je toho hodně, ale práce v komisích a výborech, ač na první pohled neviditelná, je zásadní. Snažím se nejen sbírat informace, kritizovat to, co považuji za chybné, a kontrolovat práci radnice a koaličních politiků, ale také nabízet jiná řešení, která podle našeho zastupitelského klubu lépe reprezentují zájmy komunity a jsou vhodnější cestou k cíli.

Stal jsem se také členem dozorčí rady městské společnosti TRADE CENTRE Praha, a. s. který má na starosti mnoho městských nemovitostí. Ve společnosti se nám podařilo nastartovat mnoho změn k lepšímu a doufám, že získané zkušenosti budu schopen využít i ve prospěch devítky.

Máte pocit, že radnice neposlouchá vaše podněty a neřeší problémy, které jsou pro vás podstatné? Napište mi.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Co znamená stavět město s lidským rozměrem?

Co znamená stavět město s lidským rozměrem?

Proč se v posledních letech v Praze staví převážně projekty, které jsou na první pohled nepřátelské k lidem? Místa, kde je minimální možnost lokálního vyžití a základních služeb, s nevlídným parterem lemovaným betonovými stěnami “podzemních” garážových stání, což nás vede k tomu, abychom pokud možno co nejrychleji opustili a trávili svůj čas jinde? A nešlo by to celé udělat jinak?

Co se může Praha 9 naučit od Kodaně?

Co se může Praha 9 naučit od Kodaně?

Naše městská část prochází dynamickou proměnou. Místa, kde dříve stály slavné továrny jako ČKD, Praga, mlýny a pekárny Odkolek, výroba laků TEBAS a další, se mění v nové čtvrti. Rozsáhlé oblasti, které byly dříve průmyslové, podél ulic Kolbenovy a Poděbradské, se transformují.

Kampus Elektra II si zaslouží plnohodnotnou veřejnou diskusi

Kampus Elektra II si zaslouží plnohodnotnou veřejnou diskusi

Zásadní otázkou v oblasti školství pro následující měsíce je příprava výstavby tzv. kampusu Elektra II. Tedy areálu, kde vznikne další základní a také střední škola v těsném sousedství nově otevřené ZŠ Elektra. Jako Piráti považujeme dlouhodobou otevřenou komunikaci s veřejností ve všech oblastech za klíčovou. Proto je pro nás nejen v oblasti školství zpětná vazba od místních i rodičů dětí nutným předpokladem pro další rozvoj kvality a kapacity školství na devítce.