Piráti chtěli odvolat Doležala, jeho rezignaci vítají

21. 06. 2022
Piráti chtěli odvolat Doležala, jeho rezignaci vítají

21. června 2022, Praha – Piráti z Prahy 9 přivítali rozhodnutí Marka Doležala (TOP 09/STAN) rezignovat na funkci místostarosty a člena rady MČ Praha 9. Pokud by neodstoupil sám, byli Piráti připraveni navrhnout jeho odvolání během dnešního jednání zastupitelstva. Podle Pirátů je spojení Doležalova jména s kauzou Dozimetr neslučitelné s vedením městské části. Doležal byl v pondělí odvolán také z dozorčí rady pražského dopravního podniku.

“Jméno pana Doležala se objevilo v policejních odposleších v souvislosti s kauzou Dozimetr bývalého pražského náměstka Hlubučka. Přestože Doležal nečelí zatím žádnému obvinění, kvitujeme jeho rozhodnutí v radě městské části Praha 9 skončit. Odpovídal za investiční politiku MČ a devítka si žádné takové spojení dovolit nemůže. Pokud by neodstoupil sám, byli jsme připraveni navrhnout jeho odvolání,” vysvětluje předseda zastupitelského klubu Pirátů na Praze 9 a lídr kandidátky pro podzimní volby Václav Vislous.

Piráti soustavně volají po opatřeních, která by pomohla chod DPP zprůhlednit. “Zmiňme náš dlouhodobý tlak na veřejná výběrová řízení pro obsazení pozic členů představenstva DPP, nebo nižší limity pro veřejné soutěžení zakázek, pro které kolegové na magistrátu u koaličních partnerů podporu nenašli. Podařilo se je prosadit až nyní po vypuknutí kauzy,” připomíná Vislous.

Zda byly nějaké problémy se zakázkami i na devítce prověří nezávislý audit, který ohlásil starosta Tomáš Portlík (ODS/Svobodní). Pirátům na zastupitelstvu slíbil, že zapojí opozici do výběru auditora tak, aby nebylo možné pochybovat o jeho nestrannosti.

V této souvislosti je vhodné připomenout, že vládnoucí koalice ODS a Spojené síly znemožnila Pirátům jako nejsilnější opoziční straně obsadit pozici předsedy kontrolního výboru. Ta by Pirátům umožnila výrazně lépe kontrolovat hospodaření devítky už jen z toho titulu, že jde o funkci uvolněnou, tedy na plný úvazek.

Kompetence po Doležalovi do zářijových komunálních voleb převezme jeho spolustranička Jana Nowaková Těmínová. Z původních devíti radních zůstane tedy jen osm. Doležal se také rozhodl na podzim nekandidovat do zastupitelstev městské části Praha 9 a hlavního města Prahy.

Kontakt pro média:
Václav Vislous, předseda Pirátů na Praze 9, tel: +420 777 954 389, e-mail: vaclav.vislous@pirati.cz
Michal Polák, media manager KS Piráti Praha, tel: +420 608 517 127, e-mail: michal.polak@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články